Ninjagon's MetalStories: Full of dungeons, Dark Fantasy & Science Fiction battlefields and worlds.

pondělí 27. srpna 2012

GW2: Bažina ztracených bohů

V jihovýchodním cípu Queensdale, nedaleko hlavního lidského města Divinity Reach se nachází rozlehlá Bažina ztracených bohů (Godslost Swamp). Společně s historikem Garrodem jsme se vypravili prozkoumat zdejší faunu a flóru, především sužované duše, uvězněné, mučené a nepokojné. Tajemství bažiny však předčila veškerá naše očekávání
...
Při rutinním zavírání portálů do podsvětí, ničením přisluhovačů a ukládáním duší k odpočinku, uprotřed bažiny vznikl megaportál,skrze který přišel ON, pán bažiny, snad ztracený bůh, přišel BEHEMOTH. A protože bylo kolem dokola tucet dalších hrdinů a dobrodruhů, nastala tuhá řež plná praskajících energií, zaříkávání, temné zloby a cákanců hnědého bláta..., hleďte:
Cítil jsem se tak trochu nepatrný a maličký, v úžasu nad tím monstrem, avšak má nekromantí část převážila zcela opodstatněné prvotní zaječí úmysly a vstoupil do Death Shroud ...
Stínová chapadla Behemotha krájela okolní prostor, kosti, šlachy i bahno a jeho řev se nesl daleko nad odporně páchnoucí zelenou hladinou močálu. A to bylo štěstí, neboť přicházeli další a další zvědaví dobrodruzi, čerstvá náplň do mlýnku na maso, zatímco my ostatní jsme to pražily doprostřed gigantické svítící mordy.
Napětí a zuřivost dala by se krájet, tak trochu nám všem ale teklo do bot. Blíže jsem nezjišťoval co.
Holí a sudlicí, kladivem i myslí palčivou, Shadow Behemoth, pán Bažiny ztracených bohů byl nakonec udolán, a získaný poklad v podobě zlaté truhly velikostí odpovídal jeho proporcím.
Pssst, všichni odešli, truhla se totiž zavřela! Teď je to už všechno moje .. :-)
Ninjagon - necromancer

čtvrtek 26. července 2012

Guild Wars 2 – žít či nežít …


Říká se, že kdo doopravdy paří‘ a hrám věnuje (někdy spíš obětuje) výraznou část svého času, ten nemá žádný (sociální) život. Jeden můj dobrý přítel by však s tímto tvrzením zásadně nesouhlasil, řekl by:  „Já že nemám život? Já jsem Hráč. A díky tomu mám tisíce životů !“ Svým způsobem má pravdu …
Ptám se však: Může být znovu a znovu ohromen ten, jež stál osamocen tváří v tvář samotné Dark Majesty, kdo se spustil až na samé dno Molten Core, kdo vlastnoručně vypráskal povaleče  z pirátského přistaviště Tortage, ten který proplul hlubinami a chrámy Trials of Atlantis, a bojoval před Odin's Gate, ten jež pokořil hradby stínového města Inevitable City, zda-li může být znovu ohromen Dovahkin ?

Co ještě může hráče překvapit a hlavně pobavit? Co je motorem a touhou k opětovné námaze zdlouhavého výcviku (vývoje) toho nejzelenovatějšího zelenáče v demigod - hrdinu schopného probořit hradby, vypít na posezení soudek temného piva a jediným upřeným pohledem rozetřást kolena a zrychlit dech místní kypré děvy? To musí mít nějaký důvod, nějaký silný podnět, něco zvláštního, co nás láká k objevení dalšího světa, který může ale i nemusí být podobný těm, které už dávno známe. Přemýšlejme ...

Proč žít v Tyrii:

  • PvE: Dynamické eventy které mají stávající vliv na okolí, osobní příběhy vaší postavy, masivní instancované dungeony a jejich příběhový versus průzkumný (hard) mód, rozmanitý svět, plnohodnotné podvoní lokace, a hlavně dynamický level postav v závislosti na obtížnosti prostředí (síla postav s vysokým lvl bude v dungeonech pro nízké lvl automaticky efektivně snížena, aby pro ně tento obsah nebyl triviálně jednoduchý a aby mohli např.v dungeonu doprovázet známé kamarády s nižším lvl).
  • PvP: Užijete si od strukturovaných PvP módů a turnajů družin, až po masivní WvWvW (válka tří světů - serverů) o hrady, pevnosti, věže a strategické zásobování, včetně používání obléhacích strojů. Za zmínku též stojí i solidně vysoký TTK faktor (time-to-kill - čas nutný k zabití soupeře), který je okořeněn i zvláštním "dobíjecím" systémem - přemožený hráč má  na zemi ještě prostředky ke kousání, škrábání a dalším způsobům jak se vyhnout finální smrti. V PvP taktéž funguje tzv. upscalling systém - postavy s nižším levelem jsou podle potřeby efektivně povýšeni na maximální lvl, aby si i oni mohli vyzkoušet férový boj.
  • Žádné nucené grindění a další časové překážky uměle zvedající výdrž hry, naopak k téměř veškerému obsahu máte přístup okamžitě, bez nutnosti hodiny a dny farmit jinde potřebné vybavení, dovednosti, povolenky a další umělé propustky obdobného typu. Všechny postavy mohou používat širokou škálu zbraní a tím pádem mění své zaměření, všechny postavy se umí léčit a ačkoliv každá vyniká v jiných rolích a situacích, klasický archetyp fantasy her: "válečník - léčitel - mág" se nekoná.
  • Společnosti ArenaNet a NCsoft již solidní online hry v minulosti vytvořili (hlavně první Guild Wars). To sice neznamená, že každá další hra od těchto týmů bude automaticky úspěšná, ale na druhou stranu, kdo již jednou dokázal vytvořit online hru, dokáže to znovu (a možná lépe), nejedná se o nováčky v oboru.
  • Za Guild Wars 2 se neplatí žádné měsíční poplatky. Koupíte si hru a tím vaše náklady končí, což jistě potěší.

Proč se Tyrii vyhnout:
  • Tzv. "azijské" pojetí her vzbuzuje v mnozích evropských a dalších hráčích odpudivou pachuť nepochopení cizí kultury (například já bych dozajista zvracel). Šílené copánky, spoře odděné holčičky s očima panenky barbie vlekoucí dvoumetrový obouručný meč, připomínající spíše pádlo,.., pravda v GW2 to není až takové, ale jisté známky "azijskosti" zde přeci jen najdete (například Asurové).
  • Cestování v Tyrii (hlavní kontinent Guild Wars) není vyřešeno zrovna nejšťastněji. Systém objevování tzv. check pointů, kterých je požehnaně a pomocí nichž se pak kdykoliv můžete instantně přesouvat z jednoho místa na druhé, sice funguje, ale cítíte se pak jako pouhá šipka na mapě světa. Žádná cestovní zvířata, žadné zrychlení, všude jinde musíte jít po svých a ta rychlost je velice, VELICE plouživá a pomalá. O létání si můžete nechat jen zdát (i když někdy zrova tato schopnost může narušit integritu příběhu a světa vůbec).
  • Herní prostředí a ovládání nemusí sednout každému a nelze ho příliš dodatečně upravovat (zapoměňte na WoW s jeho addony, žádný UI editor). K dispozici sice jsou různá uživatelská nastavení jednotlivých kláves, pozice oken, mapy a chování kamery, přesto si budete muset zvykat a k plné spokojenosti budete potřebovat i notnou dávku trpělivosti. Nelze také přepnout pohled přímo z vaší postavy (first person view) a ve větších bitvách je obtížné cílení.
  • V obrovských WvWvW lokacích jsou taktéž agresivní potvory, které se velmi často připletou do hromadných kouzel a rázem bojujete nejenom proti hráčům ...
  • Guild Wars 2 je stejně jako každá online hra velmi návyková a čas žeroucí. Nic by se nemělo přehánět a ani sebelepší hra by na vašem pomyslném žebříčku hodnot neměla stát na postu nejvyšším. Nikdy.
 VIDEO: Představení ras v Guild Wars 2

 Nakonec stejně nejvíce záleží na lidech, se kterými budete sdílet dobré i zlé. Mít přátele, mít gildu, mít úctyhodné protivníky. Co víc si přát? Vaše volba :-)

pondělí 21. listopadu 2011

SC II: Terra-Tron terrorized !

Na palubě bitevního hvězdoletu Hyperion se kromě hlavního můstku, zbrojnice a věděcké laboratoře nachází i místo nejpříjemnější - kantýna. Co může být lepšího, než si v průběhu hlavní kampaně Starcraft II: Wings of Liberty odskočit na skleničku s Jimem Rainorem, poslouchat cenzurované zprávy  za poslechu staré klasiky z jukeboxu: Sweet Home Alabama, najmout si žoldnéře, anebo ... copak to máme v tom levém dolním rohu?  Ha, Arkáda: The Lost Viking!
The Lost Viking - nostalgická vzpomínka na staré herní automaty v podobě arkády ala Space Invaders - pravděpodobně vůbec první vesmírná 2D střílečka na světě (z roku 1978), se jako tzv. minihra tentokráte na motivy Starcraftu přímo nabízí k vyzkoušení, ovšem odpočívat u ní budete jen stěží. K Lost Viking se vztahuje několik achievementů - (bodovaný systém úspěchů ve hře), z nichž ten hlavní je: Terra-Tron terrorized! Pomohu vám jak na to.
Příběh The Lost Viking je opravdu originální: Raketka Viking (jednotka v SCII) se ztratila kdesi ve vesmíru a hledá cestu zpátky domů. Aby se jí to podařilo, musí bezpečně proletět okolo zákeřných protossů, zergů a terranů a nakonec porazit hlavního bosse: Terra-Trona. :-)

Herní mechanika
Hned na začátku hry se vám zobrazí jednoduché ovládání: Šipky nebo tlačítka "WSAD", spacebar (útok) a control (ctrl - bomby), toť vše, žádná myš. Bedlivou pozornost věnujte vylepšením rakety, je jich celkem 8 a to zleva: Boční střely  1 a 2, útočný Dron 1 a 2, Pulzní kanón 1 a 2, Bomby. Vylepšení - bonusy se sbírají v průběhu hry za zabití nepřátelského potěru a mají jednu velmi důležitou vlastnost - pokud je neseberete hned, postupně se 3x změní na jiný typ bonusu, než poté opustí obrazovku - tak si můžete sebrat upgrade, který právě potřebujete - stačí si vyčkat na správný okamžik!

Nejdůležitějším upgrade je útočný Dron, který plní 2 funkce:
  • Automaticky střílí po nepřátelích
  • Při zásahu první umírá Dron, nikoliv raketa, tzn. funguje i jako extra život.
Proto byste svou raketu měli v prvé řadě dovybavit oběma útočnými Drony a když o některý přijdete, sebrat si při nejbližší příležitosti nový. Později můžete přidat například boční střely - vhodné především na trash (nepřátelská havěť), na všechny bosse je pak výhodnější pulzní kanón maximální (druhé) úrovně - ten však střílí jen rovně dopředu. Samostatnou kapitolou jsou pak bomby, které se aktivují pomocí "ctrl" a najednou kompletně vyčistí celou obrazovku od nepřátel, včetně zákeřných střel a projektilů. Fungují tedy jako "panické tlačítko" (panic button) v případě, že již nestíháte eliminovat nepřátele, či se nemůžete bezpečně vyhnout smršti na vás vypuštěných střel. Bombou sice nezlikvidujete bosse ani mini bosse ovšem souboj s nimi vám hodně ulehčí.
Poslední poznámkou k ovládání je kadence vaší střelby - většinou stačí pouze držet mezerník a autoattack se postará o zbytek, ovšem ve vypjatých situacích a při soubojích s bossem se vyplatí rychle mačkat mezerník - váš utok se patřičně zrychlí (pozor na únavu prstů :-)). 
Level 1: Carrier
Poté co si v prvním levelu prokoušete cestu skrze Fénixe a další jim podobné, varpuje na vás první Boss: Carrier. Carrrier stejně jako v hlavní hře vypouští Interceptory, proto se držte v dolní části obrazovky, kam na vás nemohou. Svým pohybem kopírujte Carrier a zespodu na něj nonstop střílejte - nemá smysl se pokoušet střílet do Interceptorů - Carrier si vždy vypustí nové, proto se jimi nezdržujte. Přibližně po prvních 15-ti sekundách boje do vás začnou střílet malými modrými kulkami - mezi škubajícími se Interceptory jsou špatně rozpoznatelné a létají z různých úhlů z obou stran - buďte ve střehu, v pohybu a stále se držte dole. Pak přijde na řadu nabíjení hlavního kanónu - tento charakteristický zvuk nelze přeslechnout - z pozice pod Carrierem budete muset uhnout na jednu ze stran (tam kde je bezpečněji od kulek) ovšem ne moc rychle - doporučuji trhavý pohyb stále dál do strany až ke hraně obrazovky a poté musíte uhnout ještě kousek nahoru. Jakmile střelba z kanónu pomine, vrátíte se opět pod Carrier. Tento postup se několikrát opakuje dokud boss nevybuchne. Největším nebezpečím zůstávají zrádné kulky.
Level 2: Leviathan
Na řadu přicházejí armády zergů. Základní potvůrkou je zde kousající Broodling (z jednotky Broodlord) který ma jednu nepříjemnou vlastnost: Po zásahu se z něj rozletí zelený sliz do 4 stran. Vzhledem k tomu, že útočí doslova v zergských hejnech, může být problém se takovému slizu vyhnout, i když se pohybuje relativně pomalu. (Oba útoční Droni jsou velkou posilou, v nouzi použijte Bombu). Leviathan je nejlehčí z bossů: Nejdříve 3x zaútočí svými chapadly - manévrujte do stran a jinak se držte co nejvíce pod ním. Po třetím útoku však přijde taran - utečte z pod něj, neboť Leviathan ve velké rychlosti narazí kolmo na podní okraj obrazovky. Jamile se dostatečně zvedne, ihned se vraťte na místo pod něj a pořádně mu vyprašte kožich (spammovat mezerník). S pomocí pulzního kanónu s ním bude brzy amen.
Level 3: Terra-Tron
V dalším a posledním levelu již na vás čeká Terra-Tron. Cestou k němu se musíte prokousat přes Wraithy a Battlecruisery. Opět vám nejlépe poslouží útoční Droni a v nouzi vypusťte bombu. Na Terra-Trona se vyplatí mít silnější pulzní kanón a v zásobě několik bomb. Opět se držte pokud možno co nejvíce přímo pod ním. Budete se však muset i často vyhýbat množství střel. V pozdější fázi boss vypustí zubatý disk - který se bude až do konce boje odrážet od stěn obrazovky - tomu se musíte dynamicky a předvídavě vyhýbat, neboť při střetu vás v mžiku připraví o oba Drony i o život raketky. Pokud nebudete předem počítat s dráhou disku, může se stát situace ze které nebude možnost úniku - kombinace střelby a disku bude příliš hustá - tehdy vypusťte bombu a unikněte před diskem.
Po vašem návratu domů propuknou bouřlivé oslavy, řeč bude i o polibku od princezny, ale pozor - pokud se s Vikingem znovu ztratíte (například kvůli splnění dalších achievementů na vysoké score: 250 000 a bláznivých 500 000), nepřátelé určitě posílí!
Good Luck!
DrDNinjagon
ID: 867

pátek 29. července 2011

Raise, Starcraft apprentice! (Part 2.)




Pokračování Starcraft II průvodce ke zlepšení vaší hry, jehož první část najdete zde.
Zlepšení vašeho Micro managementu (ovládání jednotek):
Jakmile obstojně zvládáte vaše macro (budování), je třeba zapracovat i na micru (ovládání jednotek), neboť k čemu vám bude armáda, když ji celou "provaříte" špatným ovládáním ?
a) Začátečnické micro: Jeho principy jsou velmi lehké na provedení i pro méně zkušené hráče, kteří ještě stále pilují macro a mechanics (ovládání hry), přičemž dopad na vlastní hru může být obrovský ba i fatální. Konkrétně mluvíme o trénování sesílání kouzel a schopností (blink, fungal growth, stim pack,..), základní pozice vaší armády, kitování (vystřelit - popoběhnout - zopakovat), scoutování a další dovednosti. Výhodný tréning vám nabízí custom mapa "Micro Management Tester" od autora Chamenas. Vždy trénujte to, v čem máte největší rezervy.
Bitevní taktika a formace jednotek:
Během boje se každá armáda pochopitelně snaží zmaximalizovat svou DPS (damage per second - velikost požkození za sekundu) způsobenou nepříteli a zároveň se snaží minimalizovat vlastní ztráty. Nejjednodušší způsob jak tohoto dosáhnout je vytvoření konkávy (oblouku) okolo nepřátelské armády:

+
Tím docílíte, že všechny vaše jednotky budou útočit, zatímco  z nepřátelské armády se zapojí pouze přilehlá část. Velmi výhodné ve všech zúžených místech, rampách a pod.
V otevřeném prostoru budou útočit jen ty jednotky, které jsou v dostatečné vzdálenosti. Souboj stejně složených armád bude probíhat takto:
Pokud jste však protoss, můžete změnit bitevní pole pomocí schopnosti jednotky sentry: Forcefield. Cílem bude mírným obloukem z forcefieldů rozdělit nepřátelskou armádu na 2 části, vzdálit se z dostřelu vzdálenější části nepřátelské armády, rychle obrátit a zlikvidovat tu bližší část (zatímco vzdálenější část nepřátel nemůže zasáhnout do boje a způsobit vám ztráty):
V praxi ve hře to pak bude vypadat takto:
A pokud jste například zerg, budete se snažit o taktiku obklíčení rychlými zerlingy, zaútočením ze strany nebo zezadu, tak aby nepřátelské ranged jednotky (útočící ze vzdálenosti - marine, stalker,..) nemohli utéci a kitovat:
b) Pokročilé micro: K tomu abyste dokázali vynikajícím způsobem mikrovat (ovládat) vaše jednotky vám bohužel žádný průvodce nebude moc platný. Schopnost v přesný čas blinknout pryč z boje dvěma zraněnými stalkery, nebo perfektně načasovat medivac drop a včas opět uniknout když se přiblíží obrana je cosi, v čem i mistři občas chybují. Pokročilé micro vyžaduje extrémně dobré ovládání jednotek a současně velké osobní zkušenosti, načasování a pochopení hry. Toto se už musíte naučit sami :-).

Zlepšení vaší mechaniky (ovládání hry skrze herní rozhraní):
a) Myš: Jednou z důležitých cest jak zlepšit ovládání hry je zdánlivá trvialita v podobě správného nastavení myši. Podle hráčských studií bylo zjištěno, že citlivost myše by v menu SC2 měla být nastavena na přesně 51% tak, aby nedcházelo ke ztrátě kvality (především nedělitelné 5-ti). Myš ve windows by měla být nastavena na 6/11. Fajnšmekři s novějšími windows ještě mohou pouvažovat na vypnutí "mouse acceleration", které zrychluje pohyb kurzoru myši (a tím i způsobuje nepřesnost v jejím ovládání). Postup pro vypnutí mouse acceleration ve Windows 7 naleznete zde (anglicky). Při správném ovládání myši byste se měli jako tzv. pivot opírat a otáčet o tuto část dlaně:

b) Klávesnice: Pozice klávesnice je také velmi důležitá, pohodlně bez zbytečných pohybů byste měli být schopni mačkat klávesy: 1a2a3a (označení skupin jednotek k útoku). Dbejte na přesnost ale i na pohodlí!
c) Boxování: Nejde v tomto případě o bojový sport, ale o způsob označování většího počtu jednotek do boxů (obdélníků). Nejjednodušší označení jednotek do boxu je z levého horního rohu do pravého doního rohu, přičemž se snažte aby výsledný obdélník zahrnoval všechny jednotky, které chcete označit a zároveň aby byl co možná nejmenší (tzn. minimální pohyb ruky s myší - však víte kam tohle všechno směřuje).
d) Scrollování a ukládání pozice obrazovky: Nevelký počet lidí si uvědomuje jakým významným faktorem v mechanice ovládání SC2 může být funkce "save screen position". Preferované je nastavení těchto funkcí na klávesy f1, f2, f3 a f4 nad klíčová místa na mapě (hlavní báze, expanze, proxy budova,..) a jejich důsledné používání jakožto výrazné urychlení ovládání hry (opět tapping). Kdo je už zvyklý používat klávesu f1 předdefinovanou jako "select idle worker" (označ lelkujícího workera), nechť u toho zůstane. Výborný tréning na pohyb po mapě bez scrollování myší je tuto funkci vypnout v nastavení (pouze pro tréning!). To zda hojně  používáte neefektivní scrolling myší odhalí program iographica, který vám rovnou při hraní zmapuje veškeré vaše pohyby cursorem. Excelentní výsledek bude vypadat takto:



e) hot keys: Pro všechny akce v SC2 existuje tzv. horká klávesa - zkratka. v SC2 options přepněte na gameplay a zaškrtněte "Display Hotkey Text". Takto při označení jednotky či budovy vždy uvidíte aktuální klávesové zkratky - používejte je a zapamatujte si je. K lepšímu používání zkratek vám může pomoci i progamingový hardware, jako jsou programovatelné klávenice, myši i další udělátka jako třeba Razer Nostromo:
f) Tapping: Konečně jsme u veledůležitého tématu, který (zdánlivě) umožňuje tolik obdivuhodný multi-tasking u prof. hráčů. Představte si to jako tzv. kombo, tedy sled po sobě jdoucích akcí, které neustále opakujete (cyklíte) a tím vytváříte zdání, že ovládáte mnoho věcí najednou. Základní cyklus tappingu by měl zahrnovat:
  1. Produkci dělníků (scv, drone, probe)
  2. Utrácení zdrojů (mineral, gas)
  3. Kontrola minimapy (!)
  4. Ovládání armád/jednotek
Tento tapping byste měli používat kdykoliv "nemáte zrovna co na práci". Umožní vám to rychleji reagovat na vzniklé situace (útok, obrana), plynule budovat ekonomiku (příjem), průběžně posilovat vojsko, získat přehled nad mapou, bojištěm a nad nepřítelem a navíc tato činnost nutí váš mozek k výkonu, soustředění a k rychlému rozhodování.

Herní cit, rozhodování a strategie:
Stejně jako pokročilé micro, i toto je velmi obtížná kapitola, jste-li odkázáni pouze na text. Vězte že pouze top hráči jsou schopni přijít s novou efektivní strategií a mít vypětovaný herní cit a na základě něj se správně rozhodnout, aniž byste k tomu měli dostatečné údaje z vašeho scoutingu (sledování) a ještě to vše zvládnout včas (správné načasování - timing). Důležité je mít otevřenou mysl pro všechny možnosti. Nevíte zda rozhodnutí X je správné ? Tak ho proveďte a uvidíte. Nevíte zda je dobré teď zaútočit? Tak zaútočte a zjistíte to. Váhání a vyčkávání se často obrátí proti vám, neboť agresor mívá nad vámi vždy minimálně jednu výhodu - on určuje, kdy a kde začne útok a to vy musíte na akci odpovědět reakcí. Je velmi povzbudivé vědět, že veškeré tyto neměřitelné schopnosti se ve vás přirozenou cestou objeví, jak budete trénovat a hráčsky růst. Hodně zábavy a úspěchů! Prozatím se loučím, se slovy mého oblíbeného komentátora SC2 (force strategy gaming):

Keep watching and keep owning!
DrDNinjagon
ID: 867

Raise, Starcraft apprentice! (Part 1.)

Written with the permission  of Randy Gaul aka CecilSunkure (thanks!) and his fabulous SC II guide, which you can found right here at the TeamLiquid progaming page. Chewabled, absorbed and translated for my SCII "DrD" clan-friends. 
Sepsáno s povolením Randyho Gaula aka CecilSunkure (díky!) a jeho báječným Starcraft II průvodcem, který můžete najít právě zde (anglicky) na progamingových stránkách TeamLiquid. Přežvýkáno, absorbováno a přeloženo pro mé přátele ze SC II klanu "DrD".
Tento nadčasový dokument není o současných strategiích a trendech ve Startcraft II - ostatně ty se s časem vyvíjejí a mění. Přesto s jeho pomocí budete mít možnost výrazným způsobem zlepšit svou hru a získat nástroje k dosažení vysoké ligy. Možná to zní trochu jako pohádka či filozofický blábol a samozřejmě, bez vlastní práce a úsilí nejsou žádné koláče, ale nezoufejte, proveditelné to je :-).
Především je nutné si stanovit pevný a přesný cíl. Cíle typu "chci být nejlepším hráčem na mém serveru" nejsou reálné; stejně jako cíle "chci se prostě zlepšit ve hře SCII", které jsou naprosto nekonkrétní a vágní. Naopak dobrým a konkrétním příkladem bude cíl "chci dosáhnout povýšení do ligy X". Důležitou vlastností pak není pouhé soustředění se na výhru, ale schopnost  učit se a zlepšovat. Můžete klidně 10x v řade prohrát s lepšími hráči, vždy se však  můžete naučit něco nového. Zapomeňte na (ne)dostatek přírodního talentu či jiných neblahých vlivů, ačkoliv každý má své hranice, současně můžete být mnohem a mnohem lepší. A toto je počátek cesty: YOU SUCK! (ve smyslu "jsi špatný hráč").
Jak se někdo může zlepšovat, když je přesvědčen o svém vlastním mistrovství? Plně akceptujte ten fakt, že jako hráč SCII stojíte za starou bačkoru. Tuto skutečnost si můžete ihned okamžitě ověřit porovnáním vaší hry se streamem her profesionálních hráčů v přímém přenosu zde na stránkách TeamLiquid. Velký rozdíl, že ? Tak si to přiznejte a pojďme s tím něco udělat.
 Definice základních pojmů:
  • Micro - je definováno příkazy jakékoliv individuální jednotce během hry, tzn. příkazy k pohybu, útoku, k patrole, k obraně na místě, k seslání kouzel či schopností
  • Macro - budování, vyrábění, řazení správných věcí ve správném čase a místě
  • Mechanics - schopnost hráče uskutečnit své cíle ve hře pomocí herního interface (ovládání hry pomocí klávesnice a myši)
  • Build - konkrétní technologický postup výroby :-)
Zjednodušeně potřebujete dobré macro abyste měli jednotky/budovy/schopnosti k mikrování (příkazům), a ty zadáváte pomocí myši a klávesnice skrze herní prostředí (mechanics). A protože většina lidí má základní mechanické schopnosti k ovládání hry, bude ze začátku nejdůležitější soustředit se na macro (budování). A k tomu potřebujete následující:
  1. Celkový herní plán
  2. Obratnost a znalost s plánem k jeho správnému provedení
  3. Zkušenosti učinit nutné přizpůsobení a kompromisy pro provedení buildu (postupu výroby) pod tlakem protihráče.
Pro vyšší efektivitu vašeho vývoje a zlepšování si pro začátek zvolte jednu rasu a jeden build a ten cvičte k dokonalosti. Zkoušet vše naráz je velkou ztrátou času. I masteři většinou používají pouze jeden build proti konkrétní rase. Příklad velmi dobrého buildu Protoss vs Terran: PvT 2 Gate Fast Obs FE. Další příklady standartních (osvědčených) buildů pro všechny rasy naleznete zde.  Pro dobré nacvičení buildů existuje automatický trenér: YABOT (v menu "Create custom game" zadejte "yabot" a vypíše se celá řada různých map, kde buildy můžete v klidu trénovat). Velmi dobrý systém je i studovat replay prof. hráče, který nejvíce vyhovuje vaší zvolené rase a stylu hry. Imitujte ho, zkoušejte, netřeba přicházet znovu na to, co je již dávno vymyšlené.
A ještě jedna důležitá poznámka k makru - skutečný multitasking neexistuje. Ve skutečnosti je nemožné v SCII věnovat se více úkolům zároveň, takže i ti nejlepší hráči "pouze" rychle skáčou z jednoho místa na druhé aby splnili co potřebují dávali svou drahocennou pozornost právě tomu místu, kde je to zrovna nejvíce potřeba. Říká se tomu tzv. tapping a provádí se zejména pomocí minimapy, pomocí jednotek a budov nabindovaných na čísla klávesnice a pomocí kláves "savescreen position", více informací naleznete v sekci mechanics (ovládání interface) v části 2.
Největší systémové macro chyby:
  • nedostatek produkce dělníků (mcv, drone, probe)
  • opomenutí výroby jednotek do fronty (vyrábět je nutné neustále až do maxima armády = 200 jídla)
  • nepostavení budov ve správném čase
  • nemožnost včas proinvestovat suroviny (do jednotek, budov a vylepšení)
  • vyrobení přiliš velkého počtu dělníků (v nižších ligách méně časté, oslabuje maximální armádu)
Jakmile si dostatečně osvojíte macro a budete ho mít zažité, můžete se pustit do další fáze zlepšování. Na řadě teď bude micro, ale o tom až v části 2. Prozatím zdraví protoss DrDNinjagon, ID: 867 :-)
 Pokračování Starcraft II průvodce ke zlepšení vaší hry zde.

pondělí 6. června 2011

Metalfest report

Čím dál blíž k ZOO Plzeň ozývá se opět po roce známé dunění - snad dupot velikého stáda, a ještě blíže řev tisíců hrdel těch nejnebezpečnějších šelem. Dějiště zvukových bitev: Stage plná dýmu, barev, pohybů a ohnivé energie, hlediště pak  stupňovité z kamene a dřeva - tak vítá nás Metalfest 2011, obří dokonalý Amfitheater Lochotín:
Jak je vidno, z každého místa lze pohodlně pozorovat dění na hlavní (a jediné) scéně, včetně nejvzdálenějších lokalit, při rychle se sunoucí frontě na pivo ba i u kadibudek a tak snadno organizátorům promineme absenci velkoplošné obrazovky - snad příště. Vrchol svahu byl přímo posetý velmi vkusnými stánky s příhodnou tématikou:
Typické osazenstvo Metalfestu si předvedeme na nározném dvojobrázku: Vlevo kráčí správně vybavená metalová brunetka (všimněte si vhodného typu obuvi), nu a vlevo pózuje již méně typická marketingová hosteska (kdyby jí zato neplatili, tak tu asi chudák holka nestojí).
A co dovedou muži? Mužům když nestací fyzické vybití v pekelně pogujícím kroužku uprostřed přeplněných prvních řad hlediště, zavelí k čelnímu útoku. Jeden z několika vydařených davových útoků na podium proběhl za poloviční tolerance bodyguardů a sebevražedných andělů (kapela Suicidal Angels):
Vím, že pivo je naším denním chlebem (jsme v Plzni proboha!). Ale i těm nejotrlejším máničkám a metalníkům vyvhrhelským po šesti hodinách nášupu hard&heavy tónů může kručet v břiše. Mohu doporučit například pečeného kaňoura anebo rozcuchané palačinky:
Pro mne osobně byl vrcholem Metalfestu již pátek, oslavený kapelou RAGE. Naprostý nářez, vynikající zvuk, profesionální hra nadaných muzikantů, živé orgie, které nedokáže zprostředkovat žádný datový nosič. Důvod, proč se vyplatí navštěvovat živé koncerty - na tyto zážitky jen tak nezapomenete.
Dál již letem světem, dědci zvaní Saxon mne moc nenadchli. Příliš letité, bez invencí, stále dokola jak na gramofonové desce ...
Angela Gossow - nejtvrdší metalová zpěvačka odpovědná za smršť v podání Arch Enemy - tvrdé, přesné, vynikající a na živo elektrizující. Tahle kapela vám zvědne tep hned dvakrát!
Poslední kapelou Metalfestu byl švédský Sabaton - vděčný a povedený konec se vzpomínkami na hrůzy druhé světové války. Melodická metalová tečka za úspěšným víkendem.
Nu, docela jsme si to užili :-)
(Ninja a Tico)